STANOVY

Anarchismus neznamená absenci pravidel a organizace, právě naopak. Anarchistická organizace je založena na tom, že jsou si všichni členové a členky rovni, se stejnými pravomocemi i povinnostmi. Přistupujeme k sobě jako rovný s rovným, nikdo si neuzurpuje právo a moc rozhodovat nad druhým. Mezi sebou nemáme žádné vůdce, předsedy a šéfy. Anarchistická organizace je předobrazem společnosti, o kterou usilujeme. Prostředky musí odpovídat cílům. Našimi základními organizačními principy je rovnost, volná dohoda, dobrovolnost, vlastní iniciativa, autentická samospráva, federalismus, systém úkolovaných delegátů s pravomocemi vymezenými členskou základnou, kdykoliv odvolatelnými. Veškeré rozhodnutí vychází z členské základny.

1. ČLENSTVÍ

Členem nebo členkou se může stát každý a každá, kdo příjme za své Program a Stanovy. V případě zájmu o členství napíše na kontakt a domluvíme si informační schůzku, abychom se osobně setkali. Pro přijetí za člena není třeba vyplňovat žádné formality. Přijat bude hlasováním členské základny na schůzce místní skupiny, na federačním sjezdu či setkání nebo referendem v případě geografické vzdálenosti zájemce či zájemkyně. Členství zaniká vystoupením, vyloučením nebo smrtí člena/členky. Vyloučení může provést federační sjezd nebo místní skupina, která o tomto kroku na sjezdu informuje. Na něm je také možnost se proti takovému rozhodnutí odvolat.Člen/členka se účastní sjezdů a setkání, podílí se na chodu organizace, rozhodování a akcích. Vystupuje tak, aby nepoškozoval dobré jméno organizace. Členské příspěvky se neplatí, pravidelná finanční podpora je zcela na dobrovolném rozhodnutí členú a členek. V případě potřeby se provádí jednorázové peněžní sbírky.

2. ORGANIZAČNÍ STRUKTURA

Základem organizace je jednotlivec, od kterého vychází veškerá rozhodnutí a činnost. Člen nebo členka může působit nezávisle nebo v rámci místní skupiny. V případě zájmu se může jednotlivý člen nebo členka stát Lokálním kontaktem. Například pro Jeseník, kam se mu mohou v případě potřeby ozvat zájemci o členství a zajišťuje propagaci v místě. Základní jednotkou je místní skupina, která si svou vlastní strukturu a činnost spravuje sama na základě výše vyjmenovaných principů. Místní skupinu můžou založit minimálně dva a více členů či členek. Místní skupinou se může stát i anarchistická skupina již existující, kterou přijme některá místní skupina nebo federační sjezd jako novou členskou skupinu. Místní skupina se podepisuje vždy svým jménem, nevyžádá-li si souhlas těch ostatních k vystupování za celou organizaci.

3. ROZHODOVACÍ PROCESY

Výkonným orgánem celé organizace je federační sjezd, který je svoláván pravidelně jednou za rok. Sjezd referuje o činnosti skupin, koordinuje společné aktivity a projednává komunikaci se zahraničními skupinami. Vedle federačního sjezdu, který v odůvodněném případě může mimořádně svolat kterákoliv z místních skupin, existuje pro potřebu nutných rozhodnutí, která se týkají celé organizace, i federační referendum. Vyhlásit ho může každý člen či místní skupina a je koordinováno dle sjezdem daných pravidel sjezdem pověřenou osobou (koordinátor*ka referenda). Pokud není určeno jinak či není dosaženo konsensu, potřebná většina pro jakékoli rozhodování na všech úrovních je dvoutřetinová.

4. FINANČNÍ PROSTŘEDKY

Členové a členky nemají povinnost odvádět členské měsíční příspěvky. Zachovávame princip dobrovolnosti a osobní odpovědnosti a solidárnosti. Kdo má finanční možnosti, může z vlastní iniciativy přispívat pravidelně na chod organizace. V případě potřeby je mezi členy vyhlášena peněžní sbírka. Dále se pak členové a členky snaží získat peněžní prostředky pro organizaci benefičními akcemi a podobně.

Finanční prostředky spravuje na místní úrovni místní organizace, na federační úrovní volený delegát. Místní skupiny si zakládají dle potřeby své lokální pokladny na vedení místních aktivit. V případě potřeby se obrátí o pomoc k celé organizaci. O použití federačních prostředků rozhodují společně všichni členové na základě domluvy.