POKLES MEZD A NENAŽRANOST BOHATÝCH

Podle nedávno zveřejněné zprávy OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) zažívají pracující v České republice největší propad reálných mezd. Snížení reálné mzdy se samozřejmě negativně odráží i na životní úrovni, která v ČR klesá již skoro dva roky. Zkrátka zatímco si pracující třída utahuje opasky a stále více chudne, bohatí kapitalisté a akcionáři počítají enormní zisky a dále bohatnou. Krize tak dopadá opět na bedra nás, a bohatí z ní ještě nestoudně tyjí. Podle zprávy OECD reálná průměrná mzda po započtení inflace klesla o 3,1 %. Reálná průměrná mzda se tak nachází na úrovni začátku roku 2017 a v podstatě už skoro dva roky klesá. Jedná se však o statistiku, skutečný propad je pro většinu pracujícího obyvatelstva ještě hlubší. Protože ve skutečnosti v mnoha podnicích nerostou mzdy tak, jak se to jeví ve statistikách. Důvodů, proč klesá reálná mzda, je několik. Základní příčinou je již zmiňovaná inflace, která je spojená s vysokými zisky firem a vysokými maržemi produktů. Neochota kapitalistů zvyšovat mzdy a neschopnost odborů a pracujících tlačit na podniky i vládu ke zvýšení mezd.

Zároveň neschopnost donutit vládu zavést kroky ke snížení inflace, tak výhodné pro zisky kapitalistů. Přestože se inflace stala hlavním argumentem buržoazních liberálních ekonomů, proč nemají být pracujícím lidem zvyšovány mzdy argumentují tím, že by zvyšování mezd inflaci prodlužovalo a prohlubovalo), ukazuje se, jak vylhaná je tato logika. Faktem totiž zůstává, že inflaci nezvyšují mzdy pracujících, ale vysoké zisky kapitalistů a vysoké marže, které nasazují na produkty i služby. ČR ma v současnosti druhou nejvyšší inflaci v EU. Největší zdražení zaznamenaly ceny potravin o 23 % a ceny bydlení o 20 %.

V Česku v tuto chvíli dochází k tzv. „greedflation“. Je to pojem, který označuje situaci, kdy kapitalisté využívají inflaci k výraznému zvýšení svých zisků skrze vysoké marže. Nejlépe u nás tento fenomén můžeme vidět u potravinářských firem.  Když se například podíváme na firmy ve skupině Agrofert, vlastněné kapitalistou Babišem, můžeme vidět, že například mlékárna Olma zaznamenala rekordní zisk 215,8 milionů korun a obecně Agrofert zaznamenal zisk 13 miliard, což je meziroční nárůst o 124 %. Mondeléz Czech Republic, která vlastní například Milku nebo Opavii, měla meziroční nárůst zisků o 107 %, což je přibližně 88 milionů korun.

Zisky kapitalistů, dividendy a renty se zvýšily procentuálně výrazně více než důchody a mzdy, které zároveň zaostávaly za spotřebitelskou inflací. Spotřebitelská inflace označuje celkové zvýšení cen a služeb. Je to právě míra spotřebitelské inflace, která výrazně ovlivňuje výši reálné mzdy.  Mzdy a důchody tedy nemohou být hlavním viníkem, který snižuje výši reálných mezd, jsou jím právě kapitalisté, jejich nenažranost. Za faktem, že si něco podobného nedovolí v ostatních zemích EU, je skutečnost, že by narazili na aktivní odpor ze strany pracujících. Odborová centrála ČMKOS a její funkcionáři však nevyvinuli skoro žádný skutečný tlak na zvyšování mezd. Zůstalo u proklamací a slov, bez vážného zájmu organizovat boj za zvýšení mezd ve výši inflace. Přestože předseda odborů Středula prohlásil, že bude příští rok požadovat zvýšení mezd o 8 až 10 %, již málokdo věří, že poruší sociální smír se zaměstnavateli. Navíc je každému jasné, že abychom se nepropadali do bídy, je nutný nárůst mezd o 20 %! Aby se to změnilo, je potřeba do odborů vnést antikapitalistický a bojovný duch. Opustit víru v odborové vůdce a začít jako pracující spoléhat sami na sebe. Odbory radikalizovat a vlastním přičiněním zjednat nápravu a vybojovat si důstojné mzdy. Anarchisté a anarchistky stojí na vaší straně! (MH, ČAS Sever)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď